Vodné dielo Nová Bystrica je okrem svojich úžitkových vlastností i obrovským pamätníkom obyvateľstvu zatopených obcí Harvelka a Riečnica. Bolo postavené v rokoch 1983-1989. K celkovým prípravám stavby došlo už oveľa skôr. Niekoľko objektov zo zatopených obcí bolo prevezených do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke.
V oboch obciach prebehol rozsiahlejší etnologický výskum,vďaka čomu sa ich kultúra zachovala v niekoľkých odborných publikáciách. Dedinou Harvelka viedla pôvodná cestná komunikácia spájajúca Kysuce s Oravou. Riečnickou časťou Stanova Rieka zasa v 19. storočí viedli tzv. Terchovské cesty, po ktorých sa cestovalo do Tepličky, Gbelian a Žiliny.
V priestore obcí sa natočilo niekoľko známych filmov, napríklad Pole neorané, Povstalecká história a Sedím na konári a je mi dobre. Počas druhej svetovej vojny bol ruským vojskom zastrelený mlynár Ján Ragan z Harvelky, ktorého mlyn je rovnako súčasťou expozície v Skanzene a pôvodne stál v týchto miestach.
V roku 1962 došlo v riečnickej osade Leskové k ohromnému zosuvu pôdy. Podľa odborných predpokladov sa zosunulo okolo 1 000 000 metrov kubických pôdy. Každoročne začiatkom júla sa striedavo v Riečnici a Harvelke konajú stretnutia rodákov oboch zatopených obcí. Vodná nádrž je v najhlbšom mieste hlboká 52 metrov, zatopená plocha je približne 181,4 hektára a obsahuje okolo 34 miliónov metrov kubických vody. Jediným pamätníkom zaniknutej obce Riečnica je kostol zo začiatku XX. storočia, ku ktorému sa dá dostať po účelovej ceste vedúcej popri vodnej nádrži.