Stará Bystrica-jednotlive

slovensky-orloj-slidebystricka-cyklomagistrala-sliderozhladna-slide

Oblubena, Zbojnicka, Info -jednotlive

restauracia-oblubena-slidezbojnicka-basta-slide1informacne-centrum-slide

  • Stará Bystrica-jednotlive

  • Oblubena, Zbojnicka, Info -jednotlive

Previous
Next

vodna-nadrzVodné dielo Nová Bystrica je okrem svojich úžitkových vlastností i obrovským pamätníkom obyvateľstvu zatopených obcí Harvelka a Riečnica. Bolo postavené v rokoch 1983-1989. K celkovým prípravám stavby došlo už oveľa skôr. Niekoľko objektov zo zatopených obcí bolo prevezených do Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke.


V oboch obciach prebehol rozsiahlejší etnologický výskum,vďaka čomu sa ich kultúra zachovala v niekoľkých odborných publikáciách. Dedinou Harvelka viedla pôvodná cestná komunikácia spájajúca Kysuce s Oravou. Riečnickou časťou Stanova Rieka zasa v 19. storočí viedli tzv. Terchovské cesty, po ktorých sa cestovalo do Tepličky, Gbelian a Žiliny.

vodna-nadrz1

 

V priestore obcí sa natočilo niekoľko známych filmov, napríklad Pole neorané, Povstalecká história a Sedím na konári a je mi dobre. Počas druhej svetovej vojny bol ruským vojskom zastrelený  mlynár Ján Ragan z Harvelky, ktorého mlyn je rovnako súčasťou expozície v Skanzene a pôvodne stál v týchto miestach.

V roku 1962 došlo v riečnickej osade Leskové k ohromnému zosuvu pôdy. Podľa odborných predpokladov sa zosunulo okolo 1 000 000 metrov kubických pôdy. Každoročne začiatkom júla sa striedavo v Riečnici a Harvelke konajú stretnutia rodákov oboch zatopených obcí. Vodná nádrž je v najhlbšom mieste hlboká 52 metrov, zatopená plocha je približne 181,4 hektára a obsahuje okolo 34 miliónov metrov kubických vody. Jediným pamätníkom zaniknutej obce Riečnica je kostol zo začiatku XX. storočia, ku ktorému sa dá dostať po účelovej ceste vedúcej popri vodnej nádrži.

 

orloj uvod2rohladna uvod2

facebook1