Rozhľadňa na vrchu Bobovec

rozhlana na bobovci titlRozhľadňa na Bobovci leží v nadmorskej výške 720 m na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka. Postavená bola Obcou Stará Bystrica v rokoch 2010–2011 z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007–2013. Bobovec nie je najvyšším vrchom Starej Bystrice.


Ide však o výrazný strmý vrch nad centrom obce, dobre viditeľný z hlavných dopravných komunikácií, ako aj od Slovenského orloja z Rínku sv. Michala, odkiaľ k rozhľadni vedie aj značkovaný žltý turistický chodník.

vyhlad-z-rozhladne

STARA BYSTRICA-rozhlanaVrch Bobovec, ktorý je súčasťou širšieho masívu Nocľahy, má svoj názov odvodený od strukoviny bôb, ktorá bola v minulosti dosť rozšírenou potravinou. Rozhľadňa má výšku 16 metrov, vybudovaná je z tradičných materiálov kameň a drevo podľa projektu Ing. Arch. Stanislava Mikovčáka.

 

Autor projektu má v rozhľadni umiestnených aj niekoľko umeleckých diel na tému anjelov, a to nielen na vnútorných stenách rozhľadne, ale téma anjelov sa objavuje aj vo funkčných prvkoch okenných mreží. Nočné osvetlenie rozhľadne je zabezpečované malou veternou a fotovoltaickou elektrárňou. Z rozhľadne je dobrý výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču, či na Lysú Horu v Českej republike.

 

Z rozhľadne je možné po hrebeni Nocľahov pokračovať v trase východným smerom, odkiaľ je dobre viditeľná obec Nová Bystrica s vodnou nádržou, ako aj majer v doline Skríželné, ktorý sa objavuje aj v zápisoch zo súdneho vypočúvania Juraja Jánošíka.

 STARA BYSTRICA-rozhlana1

rozhladna06

 

rozhladna-bobovec-gal001.jpg rozhladna-bobovec-gal002.jpg rozhladna-bobovec-gal003.jpg rozhladna-bobovec-gal004.jpg rozhladna-bobovec-gal008.jpg rozhladna-bobovec-gal009.jpg rozhladna-bobovec-gal010.jpg rozhladna-bobovec-gal011.jpg rozhladna-bobovec-gal012.jpg rozhladna-bobovec-gal013.jpg rozhladna-bobovec-gal015.jpg rozhladna-bobovec-gal016.jpg

viac informácií o Rozhľadni na vrchu Bobovec