Slovenský orloj

 slov orloj titlIde o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Celý návrh od akad. sochára Lovišku bol najskôr vytvorený v hlinenom modeli, ktorý bol architektom Ivanom Jarinom prepracovaný do výkresovej dokumentácie. Tvarovanie diela v šindľovej konštrukcii bolo možné vďaka 80 dreveným ramenám, ktoré tvoria kostru orloja.

Čítať ďalej...

Rínok sv. Michala Archanjela

rinok-sv-michalaRekonštrukcia Rínku začala v roku 2004. Významnú podporu obec získala z predvstupového európskeho fondu Sapard. Autorom celej koncepcie revitalizácie tohto verejného priestranstva sa stal architekt Ivan Jarina, ktorého obec Stará Bystrica angažovala po úspešnej realizácii jeho predchádzajúceho projektu, a to kostola sv. Andreja-Svorada a Beňadika v Radôstke.

Čítať ďalej...

Zbojnícka bašta a zbojnícky kameň

zboj basta titlNa jej mieste v minulosti stála budova starej hasičskej zbrojnice, ktorá bola zbúraná v druhej polovici XX. storočia. Neskôr tu bol parčík s informačnými tabuľami. Zbojnícka bašta bola postavená v rokoch 2003-2005. Svoje pomenovanie má od kameňa, ktorý je pred ňou umiestnený.

Autorom Zbojníckej bašty je architekt Ivan Jarina.

Čítať ďalej...

Park sv. Floriána

park florian titlPrestavba parku prebiehala v rokoch 2010-2011. V rámci rekonštrukcie sa obnovila zeleň, stará studňa, vybudovala sa fontána, altán, prestrešenie lavičky cez potok, a to s novými prvkami drobnej architektúry. V Parku sa položila kamenná dlažba, dobudovalo sa osvetlenie, kompletne sa zrekonštruovali inžinierske siete a vytvorili sa nové parkovacie miesta.

Čítať ďalej...

Kostol sv. Michala Archanjela

kostol sv michalaBol postavený v neogotickom štýle v roku 1892 po požiari starého dreveného kostola. Počas svojej existencie bol viackrát rekonštruovaný. Najväčšie rekonštrukcie sa uskutočnili po II. svetovej vojne, keď bol na viacerých miestach zasiahnutý delostreleckou paľbou, a potom po roku 1989.

Časť rekonštrukčných prác sa uskutočnila počas pôsobenia farára Doc. ThDr. Mariána Šurába, PhD..

Čítať ďalej...

Rozhľadňa na vrchu Bobovec

rozhlana na bobovci titlRozhľadňa na Bobovci leží v nadmorskej výške 720 m na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka. Postavená bola Obcou Stará Bystrica v rokoch 2010–2011 z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007–2013. Bobovec nie je najvyšším vrchom Starej Bystrice.

Čítať ďalej...

Bystrická cyklomagistrála

bystricka-cyklomagistrala01 titlK výstavbe cyklotrasy pristúpil Mikroregión Bystrická dolina v auguste 2011. Trasa je situovaná po telese bývalej lesnej úvraťovej železničky, ktorá premávala od prvej polovice minulého storočia z Novej Bystrice až po Oščadnicu.

Čítať ďalej...

Hámer – sídlo panstva

kastiel hamerV minulosti bola táto časť jednou z najdôležitejších v celej Bystrickej doline. V osemnástom storočí bola v Hámri postavená prevádzka jedinej železnej hute v Trenčianskej stolici. Pre nedostatok železnej rudy bolo jej spracovanie zastavené. Spomienkou po výrobe železnej rudy v Starej Bystrici je už iba miestny názov Hámer. V priebehu 18. storočia bol sprevádzkovaný i miestny pivovar. Hámer sa postupne stal správnym centrom Starobystrického dištriktu, kde sídlili všetci miestni panskí úradníci.

Čítať ďalej...

Židovská synagóga

synagogaNa mieste dnešnej bytovky stála do druhej polovice XX. storočia židovská synagóga. K jej výstavbe došlo v roku 1901, a to najmä z dôvodu rozrastania sa židovskej komunity v Starej Bystrici. Židovská komunita začala do obce prichádzať z územia Halíča v druhej polovici 19. storočia v súvislosti s kladným dopadom viacerých osvietenských reforiem. Komunita sa sústreďovala na dolnom konci dediny, kde si v prvej polovici 19. storočia zriadila aj cintorín. V tom čase pozostávala zo 16-17 rodín a mala aj vlastného richtára.

Čítať ďalej...

Chránené lipy a socha Panny Márie u Kanderov

kanderovia titlSocha Panny Márie u Kanderov bola osadená v roku 1837. Ide s najväčšou pravdepodobnosťou o dielo starobystrického kamenárskeho majstra Jozefa Kurica. Pôvodná socha bola prevezená do kostola v Starej Bystrici. Na tomto mieste je dnes ako náhrada umiestnená socha Panny Márie Fatimskej. Pri soche stoja zákonom chránené lipy, ktoré tu boli zasadené v čase jej osadenia. Ich vek možno odhadnúť na 170-180 rokov.

Čítať ďalej...

Senkov

senkovDolina Senkov je pre históriu Starej Bystrice veľmi dôležitým miestom. Tunajší ľud k tomuto miestu prechovával od nepamäti veľkú úctu. Pravdepodobne v období 18. storočia tu bol zriadený kameňolom. Kameň z tejto oblasti bol odolnejší ako všade v okolí sa nachádzajúci pieskovec. Niet preto divu, že najvýznamnejší starobystrický umelec Jozef Kuric všetky svoje sochy zhotovoval z kameňa nalámaného práve v tunajšej doline.

Čítať ďalej...

Skríželné – majer

Po Brýzgalovom majeri bol majer v Skríželnom druhým najväčším majerom tzv. Starobystrického dištriktu Tepličského panstva. Neskôr sa Starobystrický dištrikt stal samostratným Bystrickým panstvom. Majer tu je písomne doložený už v 18. storočí. Listina so súpisom inventára majetku majera bola napísaná starou slovenčinou. Traduje sa, že na začiatku 18. storočia tento panský majer prepadol a vypálil Juraj Jánošík.

Čítať ďalej...