Veľká Rača

leto-2013-velka-racaJe najvyšším vrchom Kysuckých Beskýd s nadmorskou výškou 1236 metrov. Veľkú časť pokrýva Národná prírodná rezervácia, ktorá bola za rezerváciu vyhlásená v roku 1976. Ide o najväčšiu a najvyššie položenú rezerváciu v CHKO Kysuce. Vrcholom prechádza štátna hranica s Poľskom. Vystúpiť na Raču sa dá aj z okolitých dedín – zo Zborova nad Bystricou, Starej Bystrice od Slovenského orloja po zelenej značke a taktiež z Poľska po žltej značke.

Vrch ako dominantu územia si ľudia všímali už od pradávnych čias. Spomína sa už v metačnej listine Krásna nad Kysucou z roku 1417.  Po príchode valašského obyvateľstva do tunajšej oblasti v prvej polovici 16. storočia sa stala i zaujímavým miestom na pasenie horského dobytka.

 

Tento vrch sa stal v tom čase aktérom jednej etapy tzv. Kysuckej vojny, keď medzi sebou o územie bojovali Budatínske a Strečnianske panstvo.Na zamedzenie pohybu zbojníkov tu bola podobne, ako na ďalšom beskydskom vrchu Javorina, v roku 1821 vybudovaná hraničná strážna veža. Okrem toho plnila veža aj funkciu triangulačného bodu.

 

Snowparadise Veľká Rača Oščadnica:

 

Stredisko vám ponúka množstvo atrakcií  nielen v zime, ale aj v lete a zároveň sú pre vás neustále pripravované rôzne podujatia a súťaže.

bobovka01.jpg bobovka05.jpg detskylanovypark05.jpg karolsus-zjazd-na-lane.jpg l.jpg lanovypark03.jpg lanovypark04.jpg raca_002.jpg

 

zdroj: www.velkaraca.sk