Skalné diery - Veľká Rača

skalne-dierySú na Kysuciach ojedinelou ukážkou jaskyne pseudokrasového charakteru. Rozpadom lavíc pieskovcov vznikli otvory, tzv. jaskyne. Tento úkaz je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Veľká Rača, ktorá bola za rezerváciu vyhlásená v roku 1976. Výmera chráneného územia je celkovo 3 130 000 metrov štvorcových a výmera ochranného pásma predstavuje 1 970 000 metrov štvorcových.

 

Bola vyhlásená na ochranu lesných spoločenstiev bukových jedlín ako ukážky zvyškov prirodzených lesov Kysúc na potreby lesníckeho výskumu a na zachovanie krajinného rázu významného vrcholu Kysuckých Beskýd. Zaberá vrcholovú časť Veľkej Rače a Malej Rače. Je najvyššie položeným maloplošným chráneným územím v rámci CHKO Kysuce. Platí tu štvrtý a piaty stupeň ochrany. Skalné diery ležia na trase Náučného chodníka Veľká Rača, na ktorom je rozmiestnených dokopy sedem informačných panelov.

 

Chodník začína pri parkovisku rekreačného strediska Dedovka a je dlhý viac ako sedem kilometrov. Približný čas na jeho prejdenie sú štyri hodiny.