Stanovisko k Oslavám zvrchovanosti SR v obci Stará Bystrica

 

stara bystrica orlojMilí priatelia,


chcem všetkých ubezpečiť, že aj napriek odrieknutiu účasti niektorých hostí, sa Oslavy zvrchovanosti v Starej Bystrici uskutočnia v stanovenom termíne. Momentálne riešime vzniknutú situáciu, aby sme pre všetkých účastníkov zabezpečili kvalitný program.


Niekoľko poznámok k tomu, čo sa udialo:


1. Oslavy zvrchovanosti Obec Stará Bystrica organizuje od roku 2003 z príležitosti schválenia Deklarácie zvrchovanosti Slovenska 17. júla 1992 v Slovenskej národnej rade. Ide o politický dokument, ktorý odštartoval proces vzniku samostatného Slovenska, preto aj jeho pripomínanie nemôže byť z podstaty veci apolitické. Dokument schválili politici a pripomínajú si ho spolu s občanmi politici. 

 

 

2. Hoci teda nejde o apolitickú akciu, po všetky tie roky sa usilujeme pozývať hostí naprieč politickým spektrom. Aj v tomto roku boli pozvaní zástupcovia z rôznych politických strán, pozvali sme aj pani prezidentku a pani županku, pričom by mali k dispozícii aj priestor vystúpiť. Vždy apelujeme na divákov, aby sme pri takýchto príležitostiach odložili naše politické preferencie, a dokázali jeden druhého počúvať.

 

3. Ak niekto spolitizoval toto podujatie, je to strana OĽANO, ktorá v nedeľu 10. júla 2022 vydala stanovisko, ktorým sa od osláv dištancovala a zároveň spustila pohon na partnerov a účinkujúcich, na základe čoho nám niektorí interpreti cez FB oznámili, že nevystúpia. Tento nepochopiteľný postoj hnutia OĽANO ma mrzí o to viac, že sme mali naozaj úprimný záujem politické subjekty skôr spájať, ako za každú cenu rozdeľovať.

 

4. Dôvodom malo byť, že podujatie podporila strana SMER-SD. Organizácia podujatia takéhoto rozmeru si vyžaduje značné náklady, a keďže vstup je bezplatný, podujatie sa darí realizovať vždy len s podporou rôznych darcov. Aj v tomto roku, tak ako často aj v minulosti, strana SMER-SD podujatie podporila, a aj napriek tomu vždy súhlasila s konceptom osláv ako podujatia, na ktorom sa zúčastňujú viaceré politické strany.

 

5. Diskusný klub Osláv zvrchovanosti je sprievodné podujatie, ktoré malo vytvoriť platformu na diskusiu a pluralitu názorov. Podujatie sa nemalo konať na hlavnom pódiu, a dobrý zámer organizátorov dokazuje aj plánovaná diskusia dvoch poslancov z opačného politického brehu. Ak je na Slovensku v 21. storočí problémom aj to, že niekto ide diskutovať, tak sa môžeme vážne zamyslieť, či sa Slovensko neposúva opäť k názorovej totalite.

 

6. Slovensko si v tomto týždni pripomína 30 rokov od schválenia jedného z najdôležitejších dokumentov. Namiesto toho, aby vládne strany sami zorganizovali dôstojné oslavy tohto výročia, rozhodli sa ísť cestou deštrukcie a sabotovania programu, ktorý pripravuje niekto iný.

 

Vážení priatelia,


napriek všetkým vyššie spomenutým okolnostiam sa Oslavy zvrchovanosti v Starej Bystrici dňa 16.7.2022 konať budú. Verím, že upraveným programom osláv, ktorý bližšie predstavíme v závere tohto týždňa, dôstojne a s národnou hrdosťou oslávime 30. výročie schválenia Deklarácie zvrchovanosti Slovenska a dáme najavo úctu k našej národnej histórii. Nenechajme sa znechutiť útokmi, ktoré veľmi pripomínajú útoky proti vzniku štátu v roku 1992.

 

PhDr. JUDr. Ján Podmanický, PhD.
starosta obce