Stará Bystrica má nadané klaviristky

 

TitulnáSestry, 7-ročná Anna a 9-ročná Katarína Chmúrové zo Starej Bystrice študujú už tretí rok hru na klavír na Základnej umeleckej škole Ferka Špániho v Žiline, pričom pre ich mimoriadne nadanie boli prijaté aj do mimoriadneho ročníka pre nadané deti na Konzervatórium v Žiline.
Za uplynulé obdobie sa môžu obe pochváliť viacerými súťažnými úspechmi.
- Zúčastnili sa devätnásteho ročníka celoslovenskej interpretačnej súťaže Schneiderova Trnava. Anna sa umiestnila v zlatom pásme a získala cenu Spoločnosti M. Schneidera Trnavského a cenu pre najmladšieho účastnika, Katarína bola tiež zaradená do zlatého pásma a stala sa víťazkou svojej kategórie


- Na Medzinárodnej klavírnej súťaži Piano talents for Europe v Dolnom Kubíne získali obe vo svojich kategóriách prvé miesta.
- Spomedzi 30 medzinárodných účastníkov z 8 krajín (Slovensko, Česko, Rusko, Bielorusko, Nemecko, Rakúsko, Ukrajina, Japonsko) na medzinárodnej súťaži v Brne sa len dvaja súťažiaci zo Slovenska umiestnili na stupni víťazov - Katka na 3. miestne a Anička na 1. mieste vo svojich vekových kategóriách.
„Ešte pred nástupom do ZUŠ hrali skladby na úrovni priemerného 4. ročníka. Bolo tam síce veľa chýb, ale tie sa dajú očakávať od systému učenia „napodobňovaním“. Sestry sa učili z výukového programu zabudovaného do elektrického klavíra, ale to čo zachytili a naučili sa, bolo naozaj na vysokej úrovni. Už v tej dobe tam bola energia a cítenie aké sa 50 % žiakov ZUŠ nepodarí získať nikdy,“ hovorí Marek Bohunický- učiteľ na ZUŠ Ferka Špániho.
Po úspešných talentových skúškach boli prijaté aj do mimoriadneho ročníka pre nadané deti na Konzervatóriu v Žiline. „Hudba je pre sestry Chmúrové vášňou a hrou, prácou i odmenou zároveň. Sú veľmi trpezlivé a pracovité, cvičia aspoň hodinu denne, pričom u nich vyniká citlivý sluch, presné rytmické cítenie, zmysel pre pohybovú koordináciu a bezprostredný hudobný prejav,“ podotkol Michal Berki - pedagóg zo žilinského konzervatória.
Rodičia im kúpili druhé pianíno, aby mohli cvičiť súčasne. Tešíme sa, že obec Stará Bystrica má takéto výnimočné talenty a obom prajeme veľa ďalších úspechov.


Video Anna (od 7 minúty a 4 sekundy):

https://www.youtube.com/watch?v=HcDABcAeMV0

 

Video Katka (od 36 minúty a 19 sekundy):

https://www.youtube.com/watch?v=iF9nCeEq_8Y&list=PLlI43fLq-_cBrY52rSnH2Sb5_JM3ckQlm&index=4&t=0s

 

Hra.jpg Hra2.jpg Sla 2.jpg Sla.jpg Vyhodnotenie 2.jpg Vyhodnotenie 3.jpg Vyhodnotenie.jpg otec.jpg so starmi rodimi 2.jpg so starmi rodimi.jpg vyhodnotenie 4.jpg vyhodnotenie 5.jpg vyhodnotenie 6.jpg