Majstrovstvá sveta v karate Bratislava 2019

Titulná jún 2019 karateDlho očakávaná udalosť roka a veľký sviatok pre karatistov, hlavne tých slovenských, boli Majstrovstvá sveta v karate, ktoré sa konali v Bratislave v dňoch 20.6.2019 – 23.6.2019. Účasť potvrdilo 50 štátov a 2 500 pretekárov. Majstrovstvá sveta sú vrcholnou súťažou každého pretekára, ktorý bol nominovaný za svoju krajinu. Štáty ako USA, Kanada, Brazília, Anglicko, Rumunsko, Rusko, štáty z Afrického kontinentu (postupne by sme mohli menovať aj ďalšie krajiny), vyslali tých najlepších karatistov. V silnej konkurencii boli aj reprezentanti Slovenska, no najmä nominovaní mladí karatisti z klubu Karate Šport CVČ Stará Bystrica.

Výpravu klubu Starej Bystrice tvorili: Knapec Jaroslav – rozhodca, Dušan Tomčala – kouč, Jan Chmúra – manažér klubu a zároveň člen organizačného tímu Majstrovstiev sveta. Pretekári: Andrej Chmúra, Marian Prievozník, Jurko Dubovický, Marek Tomčala, Braňo Kubeň, Vanesa Klieštiková, Mário Paholek.

Pretekári zo Starej Bystrice sa prvýkrát zúčastnili takejto svetovej súťaže. Ambície na umiestnenie neboli veľké. Po skončení však v klube nastala veľká radosť, zisk 3 medailí z Majstrovstiev sveta má pre klub nesmiernu cenu a zároveň aj zhodnotenie úsilia celej prípravy tréningov.

2. miesto – zisk striebornej medaily – vicemajster sveta Jurko Dubovický v kategórii chlapcov kumite do 9 rokov (40 pretekárov).
3. miesto – zisk bronzovej medaily – Chmúra Andrej v kumite družstiev (člen družstva slovenskej republiky, 15 družstiev) v kategórií 14 – 15 rokov.
3. miesto – zisk bronzovej medaily – Paholek Mário – Kata chlapci nad 15 rokov v kategórii Desitabilites (20 pretekárov).

Do bojov zasiahli aj ďalší pretekári zo Starej Bystrice. Ako sme už písali, silná konkurencia a výborní pretekári nedovolili našim ďalším pretekárom dostáť sa k vytúženej medaile.
Marian Prievozník v kategórii chlapcov kumite 14 – 15 rokov nad 75 kg obsadil 6. miesto (25 pretekárov).
Marek Tomčala a Braňo Kubeň – boli v jednej kategórii kumite chlapcov 11 – 12-ročných.
Marek skončil na 11. mieste a Braňo na 8. mieste (55 pretekárov).
Vanesa Klieštiková – v kategórií kumite dievčat 10-ročných obsadila 15. miesto (30 pretekárov).

Zisk 3 medailí pre klub, aj keď nebolo zlato, majú cenu zlata. Trocha športového šťastia a taktiky bojov na zápasiskách mohli ešte pretekárov posunúť aj o priečku vyššie. Tento svetový turnaj ukázal kvalitu súpera a pretekárom z Klubu Starej Bystrice kde treba pridať a čo zdokonaliť.
Autor článku: Jaroslav Knapec