Nové úseky cyklotrasy sprístupnia v auguste

akcieV minulom roku vybudovali obce Bystrickej doliny viac ako dvadsaťkilometrovú cyklotrasu s asfaltovým povrchom. Náklady na jej výstavbu z veľkej časti pokryli eurofondy. 

Teleso Bystrickej cyklomagistrály je postavené na zvršku bývalej lesnej železničky, ktorá premávala dolinou od prvej polovice minulého storočia od Novej Bystrice až po Oščadnicu. Cyklotrasa priniesla do Bystrickej doliny mnoho návštevníkov a vytvorila ideálne podmienky pre šport a oddych. Priaznivci zimných športov využívali upravenú bežeckú stopu, v letných mesiacoch zasa poskytuje výborné podmienky cyklistom a korčuliarom.

 

Jediným kameňom úrazu boli nútené obchádzky po štátnych cestách. Chýbajúce spojovacie úseky robili vrásky nielen športovcom, ale aj jednotlivým obciam. Obmedzené finančné prostriedky schváleného europrojektu, žiaľ, ich realizáciu neumožnili. Situácia sa vďaka pomoci Úradu vlády SR pozitívne zmenila. Novobudované spájacie trasy budú sprístupnené verejnosti už v auguste.

 

V rámci stavebných prác sa realizuje asfaltová spojnica medzi obcami Stará Bystrica a Klubina, s cyklomagistrálou sa prepojí i športový areál v obci Nová Bystrica. „Cyklotrasa Bystrickou dolinou je taký malý zázrak, ktorý vznikol v našom regióne. Každé dielo má za sebou svojich otcov, ktorí mu pomáhali na svet. Jedným z nich bol predseda vlády Róbert Fico. Ten pri prehliadke už vybudovaných úsekov v minulom roku sám vyvinul iniciatívu, aby sa našli prostriedky na dobudovanie tých chýbajúcich. Taktiež župan Juraj Blanár, ktorý aktívne podporuje výstavbu cyklotrás v celom žilinskom kraji. Ale chcem na tomto mieste spomenúť aj starostov jednotlivých obcí a primátora mesta, ktorí ukázali, že spolupráca a vzájomná prajnosť dokážu priniesť do našej doliny aj také veľké a finančne náročne dielo, akým je práve Bystrická cyklomagistrála". Týmito slovami prejavil svoje potešenie z pokračovania výstavby poslanec národnej rady a starosta Starej Bystrice Ján Podmanický.