Výstava Pavla Povolného Juhása

PPJ titl

V piatok 13. 11. 2015 sa v spolupráci Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci, Žilinského samosprávneho kraja, Galérie pod Orlojom v Starej Bystrici a Obce Stará Bystrica konala vernisáž výstavy dolnozemského Slováka Pavla Povolného Juhása pod názvom In Vino Veritas.

 

Autor predstavil návštevníkom olejomaľby inšpirované dolnozemskými tradíciami, zvykmi a životom našich krajanov v srbskej Padine. Stretnutie s umením otvorila riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci Silvia Petreková. Vyjadrila potešenie z medzinárodnej spolupráce s krajanmi, ktorých delegáciu viedla pani Daniela Ďurašová. Pani Katarína Petrášová zo Srbska odetá v ľudovom kroji, typickým pre dolnozemský kraj, zaujala návštevníkov svojím spevom autorských kompozícií. Návštevníkom sa prihovoril aj samotný autor pán Pavel Povolný Juhás - dolnozemský rodák z Padiny, insitný maliar, spisovateľ a kronikár tradícií, ktorý s potešením spestril celkovú atmosféru vernisáže plieskaním tradičným bičom priamo pred Slovenským Orlojom.

 

Pred samotnou vernisážou sa v priestoroch základnej školy so zahraničnými Slovákmi stretli žiaci pod vedením pani riaditeľky Mgr. Anny Kalužnej. Hostia deťom formou zaujímavej besedy predstavili svoj život, históriu príchodu na dolnú zem, zvyky a tradície a zároveň predostreli pozvanie do ich domova - Padiny.

Celková atmosféra dňa sa niesla v duchu srdečných rozhovorov a návštevníci besedy i vernisáže odchádzali s príjemným pocitom. Výstava v Galérii pod Orlojom potrvá do 30.11. 2015. Všetci ste srdečne vítaní.

 

Text a foto: Mgr. Ivana Chmúrová

manažér pre výtvarníctvo, fotografiu a film

Kysucké kultúrne stredisko v Čadci

 

 

PPJ_1.jpg PPJ_2.jpg PPJ_3.jpg PPJ_4.jpg PPJ_5.jpg PPJ_6.jpg PPJ_7.jpg PPJ_8.jpg