Obec Stará Bystrica sa pridala k bikesharingu

 

BikesharingObec Stará Bystrica spustila v spolupráci s mestom Krásno nad Kysucou bikesharing aj na svojom území. Verejné bicykle (bikesharing) sú služba, ktorá zabezpečuje požičiavanie mechanických bicyklov osobám, ktoré ich nevlastnia. Hlavnou myšlienkou je poskytovať bicykle za prijateľnú cenu na krátke cesty. V obci Stará Bystrica ich je k dispozícií 5 ks. 

 

Aktuálne sa týmito bicyklami môžu občania a turisti presúvať výlučne v rámci katastra obce Stará Bystrica. Ak sa terajšia „skúšobná verzia“ osvedčí, Obec Stará Bystrica bude rokovať o rozšírení služby aj do susedných obcí, aby došlo k prepojeniu, a užívatelia mohli bicykle využívať v rámci celej Bystrickej doliny.

 

 

Základné inštrukcie k možnosti využiť verejný bicykel:

 

1. Každý, kto si chce požičať verejný bicykel si musí najskôr stiahnuť do mobilu aplikáciu s názvom Antik SmartWay.

 

2. Následne je potrebné uhradiť depozit vo výške 20 €, ktorý slúži pre prípad poškodenia bicykla alebo inej škody a nabiť kredit 1 € na skúšobnú jazdu.

 

3. Ak sa vám systém požičiavania typického mestského dopravného prostriedku zapáči, musíte si nabiť cez aplikáciu kredit. Máte viac možností: mesačné bicyklovanie, bicyklovanie na celú sezónu a minútovú tarifikáciu.

 

4. Pri samotnej výpožičke prostredníctvom aplikácie si načítate QR kód, ten odomkne zámok bicykla.

 

5. Po vašej jazde, zámok manuálne uzamknete, a tým sa skončí minútová tarifikácia. Aby ste si boli istí, že sa vám podarilo zámok zamknúť a neplatíte za jazdu ďalej, zariadenie pípne a informáciu uvidíte aj v mobile.

 

6. Podmienkou využívania služby je bicykel po skončení jazdy odparkovať na vhodnom viditeľnom mieste, aby nezavadzal na chodníku alebo neblokoval cestu, nikdy nie na súkromnom pozemku (nemusíte ho teda hneď vrátiť do „stanovišťa“ na Rínok sv. Michala).


Voľný bicykel nájdete prostredníctvom mapy v aplikácii. Vďaka nej tiež môžete napríklad nahlásiť poruchu bicykla, zistíte tu zoznam svojich jázd a stav svojho konta.

 

Cenník:

 

Mesačné bicyklovanie - jazdíte 30 dní s max. limitom 30 min. denne. Po presiahnutí denného limitu hradíte 1 € na hodinu s minútovou tarifikáciou. Vhodný balík pre častejšie využívanie bez potreby platby po každej jazde. (*ANTIK klienti jazdia dvakrát dlhšie). Cena je 5 € za mesiac.

 

Bicyklovanie na celú sezónu - jazdite kedykoľvek a neriešte platby po každej jazde s max. limitom 1 hod. denne. Po presiahnutí denného limitu hradíte 1 € za hodinu s minútovou tarifikáciou. (*ANTIK klienti jazdia dvakrát dlhšie). Cena za balík je 30 € na celú sezónu.

 

Jazdím, potom platím - jazdíte ihneď a platíte z Vašej AntikPay peňaženky, ktorú si neustále dobíjate podľa potreby. Minimálny kredit je 10 €. Služba je spoplatnená minútovou tarifikáciou. Cena za 1 hodinu je 1 euro.

 

Videonávod ako používať ANTIK Bikesharing:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Qp-054piYW0

 

(*Poznámka: ANTIK klient je každý, kto už využíva nejakú službu spoločnosti Antik Telecom – napríklad TV a pod).

 

V prípade, ak sa rozhodnete, že službu bikesharing už nebudete využívať, jednoducho cez aplikáciu zrušíte svoju registráciu, na základe výzvy zadáte číslo Vášho účtu a následne Vám bude vrátený depozit aj nespotrebovaný kredit – „výdavok“.

 

Chcete vedieť viac? Navštívte webovú stránku www.verejnybicykel.sk.