Obec Stará Bystrica ale aj celé Slovensko zožalo úspech vďaka klaviristke Aničke Chmúrovej

 

chmúrovéDňa 24. 03. 2021 sa online formou uskutočnilo v Bruseli (Belgicko) predkolo prestížnej klavírnej súťaže, ktorej sa zúčastnili aj naše Starobystričanky – sestry Katka a Anička Chmúrové.


Do uvedeného predkola sa prebojovali ešte minulý rok. Ide o mimoriadny úspech, nakoľko za posledných 5 rokov sa do tejto súťaže dostali len traja Slováci – Katka, Anička a v roku 2019 to bol známy klavirista Pavol Praženica zo Žiliny. Súťaže sa zúčastnilo 83 súťažiacich z 37 krajín sveta. Katka a Anička súťažili v najnižšej kategórii „A“ (do 12 rokov), v ktorej sa predstavilo 16 klaviristov a klaviristiek. 

 

 

Konkurencia bola nekompromisná, všetci súťažiaci predviedli hru na vysokej svetovej úrovni. Katke to žiaľ tentokrát nevyšlo a do finále nepostúpila. Aničku porota vybrala a posunula do finále, ktoré sa uskutoční už tento piatok 26. 03. 2021 o 09.00 h online formou. Tento postup je o to významný, že v histórii tejto súťaže sa ešte žiaden klavirista zo Slovenska neprebojoval až do finále.

 

Anička bude Slovensko reprezentovať s nasledujúcim repertoárom (cca 10 minút):
J. S. Bach: Invention e minor BWV 778
J. A. Benda: Sonata B major number 1, part 3 Allegro
F. Schubert: Impromptu Op. 90 No. 2 in E flat-Major

 

Vystupovať bude pravdepodobne prvá v poradí a pozrieť si ju môžete cez nasledujúci link:


https://www.youtube.com/watch?v=lqsd5D3H1Tg


Uvedený postup je úspechom nielen pre Obec Stará Bystrica, ale i pre celé Slovensko, preto úprimne ďakujeme za reprezentáciu a držíme Aničke palce aby sa jej opäť v tomto významnom finále darilo.