Celoplošný skríning na COVID-19 v obci Stará Bystrica

 

covid 19 5902834 1920Vážení občania,


vláda schválila nový model plošného testovania, ktorý začal od pondelka 18. 01. 2021 a potrvá do nasledujúceho utorka 26. 01. 2021.


Na rozdiel od jesenného plošného testovania majú teda ľudia 9 dní čas na to, aby si urobili antigénový alebo PCR test na príslušných odberových miestach.


Od 27. 01. 2021 bude povinnosť preukazovať sa negatívnym testom napríklad pri ceste do práce, alebo na pobyt do prírody. Zákaz vychádzania je predĺžený do 07. 02. 2021. 

 


V obciach a v mestách, ktoré majú nad 5 000 obyvateľov mohli poskytovatelia zdravotnej starostlivosti na základe predloženej výzvy zriadiť mobilné odberové miesta, tzv. MOM, vykonávajúce antigénové testovanie.


Naša obec, spoločne s obcou Radôstka, Klubina a Zborov nad Bystricou už požiadala Ministerstvo zdravotníctva SR o udelenie výnimky, aby sme takéto mobilné odberové miesto mohli prevádzkovať aj u nás v Starej Bystrici, ako strediskovej obci, a mohol ho využiť každý kto potrebuje, počas vyhradených prevádzkových hodín. O stanovisku ministerstva a o prípadnom otvorení takéhoto mobilného odberového miesta v našej obci Vás budeme informovať.


V súčasnosti môžete v okrese Čadca využiť na antigénové testovanie niektoré z nasledujúcich mobilných odberových miest:


Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci, Palárikova 2311, prevádzka pondelok – piatok v čase od 07.00 h do 18.30 h
Palárikova 1158, Čadca – pri fontáne, prevádzka pondelok – piatok v čase od 10.00 h do 18.00 h
1. mája 1255, Krásno nad Kysucou, prevádzka pondelok – piatok v čase od 10.00 h do 18.00 h
Oščadnica č. 1200, pri Hoteli Rača, prevádzka pondelok – piatok v čase od 10.00 h do 18.00 h
MEDMEDICAL KLINIK, a. s. Oščadnica 236, prevádzka pondelok – piatok v čase od 10.00 h do 18.00 h
Skalité č. 598, prevádzka pondelok – piatok v čase od 10.00 h do 18.00 h

 

Obec Stará Bystrica zabezpečí testovanie v sobotu 23. 01. 2021 v čase od 07.00 h do 22.00 h v areáli dolnej Základnej školy prostredníctvom dvoch odberných tímov. Vzhľadom na súčasné počasie a možné problémy s dopravou sa testovanie v Tréningovom centre Potôčky neuskutoční.


V nasledujúcich dňoch zverejníme na webovej stránke www.starabystrica.sk, v mobilnej aplikácii „Stará Bystrica“ a na FB stránke časový harmonogram, podľa ktorého by mali byť otestované jednotlivé súpisné čísla rodinných domov. Uvedený harmonogram bude tiež dostupný v každej predajni potravín v obci Stará Bystrica.


Aktuálnu situáciu pred odberným miestom v našej obci v sobotu 23. januára 2021 si budete môcť overiť aj na webovej stránke www.starabystrica.sk, kde sa bude v pravidelných niekoľkosekundových intervaloch aktualizovať snímka s pohľadom na areál odberného miesta.


K testovaniu si prosím prineste občiansky preukaz, noste rúško a rukavice.


Na test nemusia ísť osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 a majú o jeho prekonaní doklad od svojho lekára nie starší ako tri mesiace. Medzi výnimky je napríklad aj naďalej zaradená cesta za účelom obstarania nevyhnutných životných potrieb, liekov, hygienického a drogériového tovaru do najbližšej maloobchodnej predajne a i.